Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca dokonuje wielu zakupów. Poza usługami, towarami i materiałami do dalszej obróbki bądź odsprzedaży może kupić także środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. W tym artykule wyjaśniamy czym jest Ewidencja Środków Trwałych, jakie składniki majątku w niej ewidencjonować i kto ma obowiązek jej prowadzenia.
Czym jest Ewidencja środków trwałych?
Zgodnie z art. 5 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podatnicy prowadzący księgowość w oparciu o Księgę Przychodów i Rozchodów mają obowiązek prowadzenia również Ewidencji Środków trwałych. Na tych podatnikach, który rozliczają się w oparciu o Ewidencję przychodów, również spoczywa taki obowiązek.. Należy ujmować w niej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne.
Zgodnie z art. 22n ust. 6. Ustawy o PIT: :
“W razie braku ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane odpisy amortyzacyjne nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.”
Środki trwałe a ewidencja środków trwałych - co kwalifikujemy?
Jako środki trwałe uznaje się z zasady budynki, budowle, lokale własnościowe, maszyny, urządzenia, środki transportu oraz inne przedmioty, o ile spełniają takie warunki jak:
-
mają przewidywany okres użyteczności dłuższy niż rok
-
są kompletne i zdatne do użytku
-
są przeznaczone na potrzeby działalności gospodarczej, czyli używane przez podatnika lub oddane do użytku na podstawie najmu, dzierżawy bądź innej umowy
Wartością początkową środka trwałego jest cena zakupu powiększona o koszty uzyskania danego środka. Takimi kosztami mogą być np.:
-
koszty transportu, wyładunku, załadunku,
-
koszty instalacji, montażu
-
opłaty skarbowe, notarialne i inne
-
odsetki, prowizje
pomniejszone o VAT należny w przypadku, gdy podatek ten ulega odliczeniu.
Lub w przypadku, gdy podatnik sam wytwarza środek trwały to wartością początkową będzie suma kosztów poniesionych w celu wytworzenia środka trwałego.
Jeśli środek trwały został nabyty w drodze darowizny, spadku lub w inny nieodpłatny sposób to wartość początkową ustala się według wartości rynkowej.
Zgodnie z art. 22d. 1.Ustawy o PIT jeśli wartość początkowa środka trwałego nie przekracza 10 tys. zł. to podatnik może ująć zakup środka trwałego jako koszt uzyskania przychodu w miesiącu oddania go do używania zamiast uwzględniania w kosztach na podstawie odpisów amortyzacyjnych.
Czym są wartości niematerialne i prawne?
Wartości niematerialne i prawne to składniki majątku, do których można zaliczyć m. in. autorskie prawa majątkowe, licencje, koncesje, prawa do wynalazków, patenty, znaki towarowe oraz w określonych okolicznościach wartość firmy.
Wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych ustala się tak jak dla środków trwałych czyli przez:
-
cenę nabycia lub
-
aktualną cenę rynkową lub
-
w przypadku nabycia w formie wkładu niepieniężnego - wartość tego składnika zadeklarowana w umowie spółki, ale nie przekraczająca wartości rynkowej
Jak prowadzić Ewidencję środków trwałych?
To jak ma wyglądać Ewidencja środków trwałych jest opisane w art. 22n. 1. Ustawy o PIT. Ustawodawca nie podał jednak określonego wzoru jak ma wyglądać bądź w jaki sposób powinna być prowadzona: papierowo czy elektronicznie. Wymienione są informacje, które powinna zawierać:
“1) liczbę porządkową;
2) datę nabycia;
3) datę przyjęcia do używania;
4) określenie dokumentu stwierdzającego nabycie;
5) określenie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej;
6) symbol Klasyfikacji Środków Trwałych;
7) wartość początkową;
8) stawkę amortyzacyjną;
9) kwotę odpisu amortyzacyjnego za dany rok podatkowy i narastająco za okres dokonywania tych odpisów, w tym także, gdy składnik majątku był kiedykolwiek wprowadzony do ewidencji (wykazu), a następnie z niej wykreślony i ponownie wprowadzony;
10) zaktualizowaną wartość początkową;
11) zaktualizowaną kwotę odpisów amortyzacyjnych;
12) wartość ulepszenia zwiększającą wartość początkową;
13) datę likwidacji oraz jej przyczynę albo datę zbycia.”
Zapisy w omawianej ewidencji powinny nastąpić najpóźniej w miesiącu, w którym środek trwały bądź wartość niematerialna i prawna jest przekazana do użytkowania.