Efektywne i konkretne ogłoszenie o pracę to klucz to szybkiego znalezienia specjalisty w swojej dziedzinie, który może podjąć się proponowanego stanowiska pracy. Jednak problemy ze znalezieniem rąk do pracy w wielu branżach generuje nadmierne koszty procesów rekrutacyjnych. W jaki sposób znaleźć pracownika, bazując jedynie na darmowych ogłoszeniach o pracę?

Gdzie umieścić ogłoszenie o pracę?

W przeszłości pracodawca, który szukał pracownika, nie miał zbyt dużego pola manewru w kontekście rozreklamowania swojej oferty pracy. Poczta pantoflowa, reklama szeptana, wizyta w Urzędzie Pracy to jedyne sposoby, które kiedyś gwarantowały szybkie znalezienie pracownika. 

Dzisiaj możliwości jest znacznie więcej. Oczywiście największe firmy pozostawiają obszar rekrutacji profesjonalnym podmiotom, które zawodowo świadczą usługi rekrutowania specjalistów z każdej dziedziny. To bardzo wygodne rozwiązanie, które tak naprawdę ogranicza rolę firmy do wypunktowania wymagań względem kandydata i uregulowania rachunku za usługę. Firma rekrutacyjna samodzielnie stworzy ofertę, znajdzie kandydatów, przeprowadzi proces rekrutacyjny, a na końcu przekaże wyniki firmie poszukującej pracownika. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne, na które nie każda firma może sobie pozwolić. Jeżeli zależy nam na możliwie szybkim znalezieniu pracownika, nie generując przy okazji nadmiernych kosztów rekrutacji, pozostają nam inne alternatywy. Jakie?

Przede wszystkim kanał, do którego sięga każdy użytkownik internetu poszukujący nowego stanowiska - portale z ogłoszeniami pracy. To najbardziej efektywny i niezawodny sposób na to, by kandydaci dopasowani do profilu stanowiska zgłaszali chęć pracy dla nas. 

Darmowe vs płatne ogłoszenia o pracę - co wybrać?

W dzisiejszych czasach pracodawcy mają do dyspozycji ponad 30 portali, które publikują aktualne oferty pracy. Do ogromny potencjał, który umożliwi nam dotrzeć do możliwie jak najszerszego grona odbiorców. Warto jednak mieć świadomość, że nie każdy portal oferuje możliwość zamieszczenia darmowego ogłoszenia. 

Wiele z nich działa w systemie abonamentowym lub na zasadzie płatności za lepszą widoczność oferty pracy. Czy zatem jeśli planujemy w przyszłości zatrudnić pracownika, warto inwestować w płatne ogłoszenia na profesjonalnych portalach? Tylko w momencie, gdy bardzo nam zależy na jak najlepszej widoczności. Być może szukamy pracownika, który powinien zacząć pracę jak najszybciej. Być może nasza branża jest na tyle niszowa, że na rynku nie znajdziemy zbyt wielu ekspertów dysponujących kompetencjami umożliwiającymi rozpoczęcie pracy na proponowanym stanowisku. To przykłady sytuacji, w których płatne ogłoszenia mogą ułatwić i przyspieszyć cały proces rekrutacyjny. 

Jeśli jednak firma jest w stanie poczekać trochę dłużej na idealnego kandydata, darmowe ogłoszenie umieszczone w możliwie jak największej liczbie portali powinno być wystarczające. 

Dlaczego warto redukować koszty rekrutacji wybierając darmowe ogłoszenia o pracę? 

Nie zawsze poszukiwanie nowego pracownika musi wiązać się z dodatkowymi kosztami. Jeśli firma nie chce lub nie ma możliwości wykorzystania płatnych metod rekrutacji, darmowe ogłoszenia o pracę mogą z powodzeniem wystarczyć. 

Największy dylemat dotyczy jednak przede wszystkim tego, kogo szukamy i na jakie stanowisko. Jeśli wolny wakat w naszym przedsiębiorstwie nie wymaga eksperckich umiejętności, z powodzeniem możemy ograniczyć się jedynie do darmowych ogłoszeń o pracę. To doskonała metoda, która pozwoli nam zaoszczędzić spore pieniądze, które w innym scenariuszu wydalibyśmy na coraz droższe płatne oferty pracy. 

Portale z darmowymi ogłoszeniami

Jak wcześniej wspomnieliśmy, to właśnie portale z darmowymi aktualnymi ofertami pracy powinny stanowić nasze główne źródło rekrutowania nowych specjalistów. Na ten moment co najmniej kilkanaście portali oferuje możliwość darmowego umieszczenia ogłoszenia. Dlaczego powinniśmy rozszerzyć naszą ofertę o dodanie jej na wielu portalach?

Ze względu na znacznie większy zasięg. W wielu sytuacjach kandydaci są przyzwyczajeni do korzystania z tylko jednego portalu. Nie jesteśmy jednak w stanie odgadnąć, który z nich stanowi potencjalne źródło ofert dla naszego idealnego kandydata. Im więcej portali zamieści nasze ogłoszenie o pracę, tym większa szansa, że sam zainteresowany zauważy je lub ktoś z najbliższej rodziny mu je zarekomenduje. 

Warto dodatkowo umieścić ogłoszenie o pracę na lokalnych portalach informacyjnych. Są to popularne serwisy, które cieszą się dużą oglądalnością wśród mieszkańców danego miasta lub regionu. Jeżeli nasza firma prowadzi rekrutację na terenie konkretnego miasta, nic nie stoi na przeszkodzie, by również tam umieścić swoje darmowe ogłoszenie

Social Media 

Dość dokładnie omówiliśmy możliwość umieszczenia darmowej oferty pracy na dedykowanych temu celowi portalach. Czy to jedyne miejsce, gdzie nasze ogłoszenie powinno trafić? Niekoniecznie. Warto skupić się na portalach społecznościowych, które królują na liście najczęściej odwiedzanych serwisów w sieci.

Darmową ofertę pracy możemy umieścić zarówno na swojej stronie na Facebooku, jak i jako post w grupach zrzeszających specjalistów z interesującej nas dziedziny. Bardzo ważne jest, by jeszcze przed opublikowaniem oferty pracy zastanowić się, jaki profil kandydata na stanowisko jest idealny. Bazując na tym modelu, łatwiej nam będzie trafić do odpowiednich grup i społeczności, które mogą z entuzjazmem przyjąć propozycję pracy w naszej firmie. Warto również rozszerzyć poszukiwania pracownika, publikując ofertę pracy w innych serwisach społecznościowych.