j0316739Własna firma to ciekawa, a co najważniejsze – często opłacalna alternatywa dla pracy na etacie. Zakładając własną działalność warto pamiętać o kilku podstawowych sprawach, które należy przemyśleć, aby przedsiębiorstwo okazało się sukcesem. 

Pierwszy, bardzo istotny punkt dotyczy pomysłu na biznes. Dobrze jest stratować z innowacją, jednak nie tylko taki pomysł gwarantuje sukces. Jednym z największych atutów przedsiębiorcy jest jego wiedza i doświadczenie, zdobyte w konkretnej branży. Dlatego też nowa firma może świadczyć usługi podobne, jak podczas pracy na etacie, albo też być pełnić funkcje doradcze. Dobra znajomość branży gwarantuje w takiej sytuacji sukces i od początku dobrą znajomość struktury rynku.

Inny dobry pomysł to biznes niszowy. Może on dotyczyć czegoś, co już funkcjonuje na rynku, ale nie zaspokaja w pełni popytu na dany towar albo usługę. Najczęściej nowatorski biznes to też niewielka liczba konkurentów, co skutkuje mniejszą koniecznością walki o klienta i większą elastycznością w kwestii ustalania cen.

Tym, o czym warto pamiętać, jest też odpowiedni moment. Może się bowiem zdarzyć, że nawet najlepszy pomysł nie sprawdzi się, jeśli aktualnie nie będzie istniało zainteresowanie na daną ofertę.

Po wymyśleniu planu można rozpocząć formalności, związane z założeniem firmy. Na początek wielu przedsiębiorców decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą albo spółkę cywilną. Te dwie formy działalności są najprostsze do założenia, i – co ważne – nie wymagają wielkiego kapitału na rozpoczęcie. Założenie takiej działalności odbywa się przy pomocy formularza CEIDG-1, który należy złożyć do wybranego urzędu gminy. Co ważne, druk ten pozwala na dopełnienie większości formalności, które są niezbędne do założenia firmy. Oprócz niego należy zatroszczyć się jeszcze o ubezpieczenia ZUS oraz kwestię podatku VAT.