j0309612Wybór formy opodatkowania działalności to jeden z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy, który zakłada swoją firmę. Zazwyczaj jest to decyzja ostateczna, jednak w niektórych przypadkach zdarza się, że wybrana możliwość okazuje się nieopłacalna lub niewygodna. Czy można dokonać zmiany formy opodatkowania po zarejestrowaniu firmy?

Kiedy można dokonać zmiany formy opodatkowania?

Formę opodatkowania przedsiębiorca deklaruje już podczas rejestracji, wykorzystując w tym celu formularz CEIDG-1. Mimo iż druk składany jest wyłącznie do urzędu miasta albo gminy, to jest on wiążący także w oczach urzędu skarbowego.

Dlatego też, składając zgłoszenie przedsiębiorca powinien liczyć się z faktem, że jego decyzja jest ostateczna. Do końca roku podatkowego będzie zobowiązany rozliczać się właśnie w takiej formie – dopiero w nowym roku możliwe jest wprowadzenie modyfikacji. Na to podatnik ma czas do 20 stycznia.

Po rejestracji możesz zmienić formę opodatkowania!

Jeśli zarejestrowałeś działalność i zorientowałeś się, że wybrałeś jednak nienajlepszą formę rozliczenia, istnieje jeszcze furtka. Jak wskazują przepisy ustawy o PIT, przedsiębiorca powinien zdecydować się na odpowiedni podatek najpóźniej w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Co to oznacza? Jeśli podatnik założył i zarejestrował firmę, to do momentu uzyskania pierwszego przychodu może jeszcze dokonać zmiany w formie opodatkowania. Ważne, aby dopełnić formalności i poinformować o tym fakcie naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Zatem zmiana formy opodatkowania po zarejestrowaniu firmy jest w określonych przypadkach możliwa.