shutterstock_59297381Ewidencja przebiegu pojazdów - tzw. kilometrówka, to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorcy, który chce wykorzystywać w swojej działalności gospodarczej prywatny samochód. Jako, że zrozumienie zasad kilometrówki i jej prowadzenie wcale nie jest trudne, warto poznać tą metodę wykorzystywania w firmie samochodu. 

Kilometrówka jest narzędziem, dzięki któremu możliwe jest wprowadzenie do kosztów firmowych wydatków poniesionych na prywatny samochód osobowy, wykorzystywany w firmie. Składa się ona z dwóch podstawowych "stron" - jedna z nich dotyczy właśnie poniesionych wydatków, druga - przejechanych tras.

Pokonane w celach służbowych trasy stanowią podstawę zaliczania wydatków do kosztów. Przedsiębiorca powinien skrupulatnie obliczać, jaką ilość kilometrów w danym miesiącu przejechał samochodem, aby pozałatwiać służbowe sprawy. Ilość tych kilometrów należy następnie pomnożyć przez specjalny, przewidziany w przepisach współczynnik. W zależności od pojemności silnika, wynosi on:

  • silnik do 900 cm3 - 0,5214 zł,
  • silnik powyżej 900 cm3 - 0,8358 zł.

Wyliczona suma stanowi w danym miesiącu limit wydatków na samochód, które mogą zostać zaliczone w koszty. Do wydatków na prywatny samochód w firmie można zaliczyć przede wszystkim paliwo, ale poza nim także inne rzeczy - jak. np płyny, oleje, ubezpieczenie itp. Wydatki w ramach kilometrówki są zaliczane do księgi przychodów w jednej kwocie - na koniec miesiąca. Natomiast to nie miesiąc, ale rok podatkowy stanowi w praktyce okres rozliczeniowy dla kilometrówki. Oznacza to, że jeśli w danym miesiącu pozostanie nadwyżka limitu do rozliczenia albo przeciwnie, wydatków które należy zaliczyć do kosztów, to to zostanie ona przeniesiona na kolejny miesiąc.