Praktycznie każda firma posiada dziś w swoim majątku samochód lub motocykl. Większość osób nie wyobraża sobie prowadzenia działalności gospodarczej bez własnego środka lokomocji. O samochody (motocykle) należy jednak odpowiednio dbać, dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na najem garażu w pobliżu siedziby swojej działalności.  Na jakich zasadach można w takim przypadku odliczyć podatek VAT?

Odliczenie VAT tylko z faktury

Na wstępnie warto zaznaczyć, że aby w ogóle była mowa o odliczeniu VAT od wydatków  za najem garażu, konieczne jest właściwe udokumentowanie kosztu. Jedynym dokumentem, który uprawnia przedsiębiorcę do odliczenia naliczonego podatku VAT, jest faktura.

Rodzaj pojazdu a odliczenie VAT

Odliczenie VAT z faktury  za najem garażu zależy od rodzaju pojazdów, które będą w nim parkowane. Jeśli zatem garaż przeznaczony jest dla samochodu czy motocykla o przeznaczeniu tzw. "mieszanym" (z 50% odliczenia VAT), z faktury za najem garażu dla takiego pojazdu przedsiębiorca również odliczy jedynie połowę VATu.

Jeżeli natomiast we wynajmowanym garażu parkowany będzie pojazd wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej (z odliczeniem 100% VAT) podatnikowi przysługuje pełne odliczenie również z faktury za najem. Warto przypomnieć, że 100% odliczenia VAT od samochodu wiąże się z koniecznością zgłoszenia pojazdu na VAT-26 oraz prowadzenia jest kilometrówki (chyba, że jest to pojazd o określonych parametrach konstrukcyjnych)

Parking również dla klientów

Jeżeli najmowany garaż przeznaczony będzie na różnego typu pojazdy w tym również samochody klientów, wówczas przedsiębiorca może ustanowić regulamin wewnętrzny korzystania z miejsc parkingowych. Jeśli z regulaminu będzie jednoznacznie wynikać, że garaż firmowy jest przeznaczony dla różnego rodzaju pojazdów - przedsiębiorca może odliczać VAT w pełnej wysokości. W takiej sytuacji czynsz najmu, należy bowiem uznać za koszt ogólny prowadzonej opodatkowanej działalności.